Żmigród dla ciekawych: z wizytą w pałacu

Jednym z ciekawszych miast w Dolinie Baryczy jest Żmigród, mogący się pochwalić zarówno długą historią, jak i wspaniałymi zabytkami, które w ciekawy sposób o niej przypominają. Jednym z tych obiektów, którego w trakcie wycieczki po Żmigrodzie nie można pominąć, jest okazały pałac, który – mimo wojennych zniszczeń – wciąż zachwyca swoimi rozmiarami oraz historią. Jego ruiny to jedna z najważniejszych atrakcji na terenie miasta. Co warto wiedzieć na jego temat?

Zespół parkowo-pałacowy w Żmigrodzie to przede wszystkim spore ruiny pałacu, który – choć lata świetności ma już za sobą – nadal przyciąga uwagę turystów. Pałac ten stoi w miejscu, w którym w XIV wieku powstał obronny zamek, mający strzec bezpieczeństwa Żmigrodu i jego mieszkańców. Przebudowany z czasem w wygodną rezydencję, stał się piękną budowlą, wzbudzającą zachwyt w całej okolicy, oraz świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Jednym z tych najważniejszych było oblężenie przez wojska szwedzkie w 1640 roku, drugim – podpisanie tu w 1813 roku układu, dzięki któremu możliwe stało się pokonanie Napoleona. W styczniu 1945 roku barokowy pałac został spalony. Dziś jego ruiny są odpowiednio zabezpieczone, dzięki czemu turyści mogą w czasie wycieczki po Dolinie Baryczy bez obaw poświęcić swój czas poznawaniu tej budowli i odkrywaniu jej tajemnic.

Zapoznaj się również z najciekawszymi zabytkami w Katowicach.

Na terenie zespołu parkowo-pałacowego w Żmigrodzie zachowała się też ciekawa baszta – obronna wieża mieszkalna z 1560 roku. Dziś, po remoncie, jest ona wykorzystywana jako powierzchnia wystawowa oraz sala konferencyjna. Mieści się tu również siedziba Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy oraz scena Teatru 48. Dla turystów przygotowano z kolei taras widokowy, z którego można podziwiać Żmigród oraz jego najbliższą okolicę. Po zwiedzeniu pałacowych ruin oraz baszty, można wybrać się na spacer po terenie zabytkowego parku. Założony na przełomie XVIII i XIX stulecia, wciąż może się pochwalić ciekawymi gatunkami drzew, w gronie których pojawiają się dwa cenne pomniki przyrody. Spacerowe alejki zachwycają, dzięki czemu pobyt w Żmigrodzie może się dla każdego z nas stać okazją do wypoczynku w otoczeniu miejskiej zieleni.