Zabytki Włodawy: kościół pw. św. Ludwika

Włodawa jest ciekawym miastem, mogącym się pochwalić wielokulturowym charakterem oraz cennymi zabytkami. Jednym z tych obiektów, którym w trakcie wycieczki po tym mieście warto się uważniej przyjrzeć, jest barokowy kościół pw. św. Ludwika.

Dlaczego turyści tak chętnie poświęcają swój czas i zwiedzają kościół we Włodawie?

Powodów, dla których warto zwiedzić kościół pw. św. Ludwika, jest sporo. Ta okazała budowla zajmuje bardzo ważne miejsce w panoramie miasta, jest też zabytkiem, który mówi nam sporo o dziejach Włodawy. Kościół ten został zbudowany według planów Pawła Fontany, dzięki funduszom Ludwika i Antoniego Pociejów. Warto dodać, że w okolicy Elbląga powstał podobny kościół. Na stronie ElblągInfo można zobaczyć zdjęcia i dowiedzieć się więcej o tej świątyni.

Ta okazała świątynia jest najciekawszym przykładem sztuki barokowej na terenie Włodawy oraz budowlą, która wciąż urzeka swoją formą. Kwadratowe wieże, charakterystyczna kopuła nad prezbiterium oraz kaplice, które otaczają nawę główną – oto cechy najbardziej typowe dla tego kościoła.

Wnętrze kościoła

We wnętrzu świątyni nie brak cennych dzieł sztuki sakralnej. Na uwagę zasługują tu m. in. polichromie. Te, które można zobaczyć w prezbiterium, przypisuje się braciom Antoniemu i Wojciechowi Dobrzeniewskim, paulinom z Jasnej Góry, z kolei za twórcę malowideł zdobiących nawę główną uchodzi Gabriel Sławiński. Malowidła te przedstawiają sceny z Nowego Testamentu oraz najważniejsze wydarzenia z życia patrona świątyni – św. Ludwika. W czasie zwiedzania kościoła, warto przyjrzeć się też ołtarzowi głównemu, w którym umieszczono dwa ciekawe obrazy: Matki Bożej Jasnogórskiej oraz św. Ludwika. Kościół ten zachwyca, warto zatem tak zaplanować swą wędrówkę po Włodawie, by znaleźć czas na zapoznanie się z tym obiektem.