Czym jest buddyzm?

Buddyzm jest starożytną religią opartą na naukach Buddy („Przebudzony”) – tytuł nadany indyjskiemu duchowemu poszukiwaczowi Siddharcie Gautamie po osiągnięciu przez niego oświecenia ponad 2.600 lat temu. Najbardziej znane nauki Buddy, cztery szlachetne prawdy i ośmiokrotna ścieżka, opisują naturę ludzkiego cierpienia i sposób na uwolnienie się od egzystencjalnego bólu życia i osiągnięcie nirwany.

Nauki te rozpowszechniły się z Indii w całej Azji, a w końcu i na całym świecie. Podczas gdy szersza rodzina buddyjska obejmuje wiele różnych szkół z własnymi przekonaniami i praktykami, te różne tradycje podzielają przekonanie, że można zrozumieć prawdę o istnieniu, prowadząc etyczne życie poświęcone rozwojowi duchowemu.

Cztery Szlachetne Prawdy buddyzmu

To krótka odpowiedź, ale jest o niej o wiele więcej do powiedzenia. Kliknij na poniższe pytania, aby zanurzyć się głębiej w buddyjskie nauki, historię i praktyki.

Historyczny Budda był indyjskim księciem imieniem Siddhartha Gautama, który żył około 2600 lat temu na obszarze, który dziś jest częścią północnych Indii i Nepalu. Urodził się w wojowniczym klanie znanym jako Siakia, dlatego też często nazywany jest Buddą Siakjamuni, „Mędrcem Siakjasów”.

Według legendy, wkrótce po narodzinach Siddharthy mędrzec przepowiedział, że dziecko wyrośnie na wielkiego króla lub znanego przywódcę duchowego. Jego ojciec, król, zrobił wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić, że jego syn i spadkobierca nie będzie miał powodu, by prowadzić życie religijne, obdarzając go każdym przywilejem i luksusem i chroniąc przed surowymi realiami świata poza pałacem.

Książę ożenił się, a później miał syna, ale stał się bardzo niezadowolony i w wieku 29 lat wyruszył za mury pałacu na serię przejażdżek bryczką, które zmieniłyby bieg jego życia. W pierwszej podróży zobaczył chorego człowieka, w drugiej starca, a w trzeciej zwłoki. Były to jego pierwsze spotkania z nieuchronnym cierpieniem, jakiego doświadczyli wszyscy ludzie, bez względu na to, jak wysoko urodzeni, a wiedza była druzgocąca. Następnie, podczas czwartej przejażdżki powozem, Siddhartha ujrzał żałosnego poszukiwacza duchowego i otrzymał objawienie: może być droga wyjścia z cierpienia, a możliwość ta leżała w życiu zakonnym.

One thought on “Czym jest buddyzm?

Dodaj komentarz