Buddyzm a hazard

Buddyzm jest jedną z najbardziej pokojowych religii na świecie. Tak jak wszystkie inne na przestrzeni dziejów musiała ona ustosunkować się to wielu zjawisk i form ludzkiej aktywności. Jednym z takich zjawisk jest hazard.

Buddyzm funkcjonuje terytorialnie na zbliżonym obszarze co hinduizm czy w związku z czym obie religie mają podobne podejście do tematu. Dla obu gry losowe co do zasady nie są działalnością sprzyjającą rozwojowi. Podkreślają to, co jest mocniej zaakcentowane w hinduizmie, że działa on niekorzystnie ze względu na powodowane chciwością i chęcią szybkiego wzbogacenia się pobudki kierujące graczami.

Nauki tych religii podkreślają, że dłuższa praktyka hazardowa może prowadzić właśnie do nadmiernego rozwinięcia się tych cech osobowości oraz charakteru. Chciwość może w konsekwencji wyzwalać skłonność do oszukiwania a także odrywać od codziennej rzeczywistości oraz obowiązków ze względu na skupienie uwagi gracza jedynie na marzeniach o szybkiej i łatwej wygranej.

Podstawą wierzeń buddyjskich są cztery tzw Szlachetne Prawdy i z ich założeń wynika, że religia ta jest przeciwna hazardowi jako takiemu. W praktyce jednak wygląda to nieco inaczej. Hazard według Buddystów dzieli się na trzy rodzaje, rekreacyjny, nałogowy oraz nawykowy, z czego ten pierwszy jak najbardziej jest dopuszczalny i tolerowany. Jest jednak kilka warunków. Po pierwsze musi mieć charakter okazjonalny a nie ciągły.

Drugi warunek to gra bez nastawienia na ogromne wygrane. Przy tych dwóch głównych założeniach hazard nie jest ani trochę sprzeczny z zasadami wyznawanej religii. Hazard nie może stać się też nałogiem, który będzie odciągał daną osobą od rodziny. Budda mawiał, że na skutek uzależnienia od hazardu człowiek traci przyjaciół i rodzinę oraz wkracza na rozrzutną ścieżkę prowadzącą ku moralnemu upadkowi.

W Polsce pogodzenie hazardu z nauką buddyjską jest jak najbardziej możliwe, ale tylko pod jednym warunkiem. Chodzi o to, abyśmy grali zupełnie za darmo. O dziwo jest to możliwe! Konkurencja w świecie hazardowym jest tak duża, że kasyna online często oferują grę bez depozytu. Bardzo dobrze to zjawisko opisał portal Bonusy24.pl, gdzie również można zagrać bez depozytu!

Święto Diwali – rodzinne święto świateł oraz hazardu

Jednym z głównych wyjątków, kiedy to wstrzemięźliwość od hazardu można, a nawet należy odłożyć na bok jest obchodzone zwykle na przełomie października i listopada zarówno przez Buddystów jak i Hinduistów Święto Świateł Diwali, które ma swój aspekt powiązany z hazardem. Jest to najważniejsze dla obu religii świąt. Trwa ono przez pięć dni a obchodzi się je zgodnie z lokalnym hinduskim kalendarzem lunarnym. W tym okresie świętuje ponad miliard wyznawców obu religii. Rangę tego święta porównać można tylko do obchodzonej w naszej kulturze gwiazdki. Jest to największe święto w tym kręgu kulturowym mające, podobnie jak nasze Boże Narodzenie, charakter rodzinny, a w trakcie jego trwania rodziny obdarowują się prezentami.

Finansowy aspekt Diwali

Buddyjsko-hinduskie święto Diwali oprócz swojego religijnego charakteru ma też drugi, bardziej przyziemny aspekt. Stanowi ono bowiem przełom, koniec starego i początek nowego Roku Finansowego. Dla przedsiębiorców i biznesmenów jest to ważny czas podsumowań oraz planowania działań na kolejny rok. Nie tylko jednak oni zwracają na niego swoją uwagę. Pieniądze i powodzenie to jeden z kilku wiodących w tym okresie tematów. Zwykli ludzie w tym czasie wręczają sobie nieduże kwoty, które zgodnie z wierzeniami mają się w kolejnym roku “rozmnożyć” i przynieść pomyślność obdarowanemu. W tym czasie oddanie się grom hazardowym jest nie tyle zalecane co wręcz obowiązkowe. Gry takie powinny jednak odbywać się głównie w rodzinnym gronie i dotyczyć symbolicznych kwot pieniędzy.

Jak wspomniano wyżej święto trwa pięć dni, z których najważniejszy jest dzień trzeci zwany Lakszmi Puja poświęcony bogini o tym właśnie imieniu. Według wierzeń ma ona sprzyjać graczom, a ponieważ dotyczy kobiecego pierwiastka to uważa się, że tego dnia to właśnie kobieta powinna wygrać w conajmniej kilku partiach gry podczas organizowanych w rodzinnym gronie turniejów. W tym dniu przynosząca szczęście i bogactwo bogini Lakszmi ma odwiedzać najładniej przystrojone i wysprzątane domostwa i przynosić ich mieszkańcom powodzenie w kolejnym roku. To właśnie dlatego na święto to domu Hindusów są starannie przygotowywane już na wiele dni przed rozpoczęciem świętowania.

Hazard elementem rytualnym i częścią tradycji religijnej

Sposoby świętowania Diwali różnią się zależnie od regionu oraz lokalnej tradycji. Jest nawet różnica w terminie rozpoczęcia między północą a południem kraju wynosząca jeden dzień. Zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami dom powinno się przyozdobić na czas świąt wieloma kolorowymi lampionami oraz migoczącymi światłami. Wraz z rozwojem techniki nieodłącznym elementem świętowania stało się puszczanie petard, bez których już trudno je sobie wyobrazić. Ładnie uzupełniły one tradycyjne głośne festyny i zabawy, przez co jeszcze pełniej symbolizują szczęście oraz radość będące motywami przewodnimi. Hałas zawsze był elementem mającym przyciągać uwagę bogów pokazującym im obfitość i dostatek na Ziemi.

Nieodzownym elementem rytualnym święta Diwali jest hazard i to taki w wersji na pieniądze. Stanowi to bezpośrednie nawiązanie do gier w kości, które to rozgrywki toczyli między sobą bogowie Śiwa wraz z małżonką Parvati. Ta gra na pieniądze jest popularnym, a wręcz w niektórych regionach Indii Północnych, obowiązkowym elementem świętowania. Przez pozostałe 360 dni roku Buddyści raczej stronią od gier hazardowych z zakładami pieniężnymi.