Po co nam wyłazy dachowe?

Po co nam wyłazy dachowe?

Dzięki wyłazom dachowym możemy bez problemu wyjść na dach naszego domu. Jest to najważniejsza funkcja wyłazu, ale z pewnością nie jedyna. Wyłaz doskonale sprawdza się również, jako świetlik punktowy. Do pomieszczenia dostaje się przez niego światło naturalne, skutecznie doświetlając wnętrze. Mimo, że włazy i okna dachowe są do siebie bardzo podobne i na pierwszy rzut oka można je ze sobą pomylić, to jednak zupełnie różne rozwiązania.

Funkcje wyłazów dachowych
Jak już wspomnieliśmy właz pozwala w szybki, prosty i bezpieczny sposób dostać się na dach. Oczywiście nie robimy tego często, ale czasami wizyta na dachu jest koniecznością. Istnieją pewne prace konserwacyjne czy instalacyjne, które trzeba na dachu wykonywać. Koniecznością są również prace kominiarskie. Jeżeli zawczasu pomyślimy o zamontowaniu wyłazów, w przyszłości dekarz chcący naprawić nasz dach czy kominiarz dokonujący regularnych przeglądów, bez problemu dotrze na miejsce swojej pracy.
Obowiązujące przepisy przeciwpożarowe nakładają obowiązek wyposażenia budynków w wyłazy dachowe. Wszystko w trosce o nasze bezpieczeństwo. W przypadku pożaru nie ma lepszej drogi ewakuacji.

Kiedyś właściciele budynków niechętnie montowali wyłazy. Wyglądały one mało atrakcyjnie i w większości przypadków po prostu szpeciły dach. Obecnie jest inaczej. Producenci okien dachowych posiadają w swojej ofercie wyłazy, które wyglądają niezwykle nowocześnie i fantastycznie komponują się z połacią dachową, bez względu na jej rodzaj. W zasadzie trudno je odróżnić od okien dachowych. Nie tylko wyglądają podobnie, ale i posiadają porównywalny stopień przenikania ciepła i charakteryzują się równie wysoką szczelnością.

Charakterystyka wyłazów dachowych
Wyłazy dachowe dostępne są w dwóch zasadniczych wersjach. Pierwsza z nich to standardowe wyłazy posiadające zwykłe szyby. Wyłazy ze zwykłymi szybami sprawdzają się w przypadku poddaszy nieużytkowych, które nie są ogrzewane. Druga opcja to wyłazy z szybami termoizolacyjnymi. Wyłazy posiadające właściwości termoizolacyjne można spokojnie zamontować w pomieszczeniach o charakterze użytkowym. W niektórych sytuacjach zastępują one zwykłe okna dachowe.

Bez względu na typ wyłazu, wszystkie charakteryzują się solidną konstrukcją i są bardzo trwałe. Takie rozwiązania są w stanie przetrwać próbę czasu. Nie straszne im uderzenia gradu czy gałęzi w trakcie wichury. Wyłazy dachowe znajdziemy w ofercie wszystkich najbardziej znanych producentów okien dachowych. Na polskim rynku dominują firmy Fakro i Velux. Kupując ich produkty możemy liczyć na doskonałą jakość.

ul. Kalwaryjska 33, Kraków

802 545 254

kontakt@czan.org.pl