Obrotowe czy uchylne? Wybieramy okna dachowe.

Obrotowe czy uchylne? Wybieramy okna dachowe.

Oferta okien dachowych jest niezwykle szeroka. Producenci okien dachowych starają się dostarczać swoim klientom coraz bardziej praktyczne i nowoczesne rozwiązania. Poszczególne modele różnią się przede wszystkim sposobem otwierania. Trzeba przyznać, że ta cecha okna determinuje komfort jego użytkowania. Decyduje także o miejscu montażu. Chodzi o to, aby domownicy mogli swobodnie dosięgnąć do klamki i otworzyć okno, bez konieczności wspinania się po drabinkach czy krzesłach. Dwa podstawowe rozwiązania, jeżeli chodzi o sposób otwierania okien połaciowych to: okna obrotowe oraz okna uchylne.

Okna obrotowe
Ten rodzaj okien dachowych spotykany jest najczęściej i cieszy się największą popularnością wśród kupujących. Zasadniczą cechą okien obrotowych jest umieszczenie osi obrotu dokładnie w połowie wysokości okna. Gdy otwieramy okno, górna część skrzydła odchyla się do środka, natomiast dolna na zewnątrz. Jeżeli otworzymy okno maksymalnie, uzyskujemy łatwy dostęp do zewnętrznej szyby. To bardzo wygodne podczas mycia okien dachowych. Nie musimy wspinać się na dach, ani wykonywać skomplikowanych ćwiczeń ekwilibrystycznych, aby wyczyścić zewnętrzną szybę. Idealnie, jeśli oś obrotu jest zamontowana mniej więcej na wysokości naszej głowy. Wówczas osoby niskie nie mają problemów z wyjrzeniem przez okno, o osoby wysokie nie muszą obawiać się uderzenia w trakcie otwierania okna. Do otwierania okien obrotowych służą klamki albo uchwyty, które montuje się na samej górze, bądź na samym dole skrzydła. Gdy uchwyt montowany jest u góry, powinien znajdować się mniej więcej dwa metry od podłogi. To optymalna wysokość.

Okna uchylne
Od okien obrotowych różni je przede wszystkim usytuowanie osi obrotu przy górnej krawędzi ramy okiennej. Montowane są z reguły w taki sposób, aby górna krawędź wypadała na wysokości głowy użytkowników. To najbardziej wygodna lokalizacja okna uchylnego. Jest również najbardziej bezpieczna. Przez okno uchylne można swobodnie wyjrzeć na zewnątrz nie obawiając się uderzenia. W tego typu oknach klamki lub uchwyty znajdują się w dolnej części skrzydła. Aby otwarte okno nie zamykało się samoczynnie, montuje się w nim specjalne siłowniki albo sprężyny, które umieszczone są po bokach. Pewne problemy może generować mycie okien uchylnych. Dlatego zaleca się montowanie obok siebie dwóch lub większej liczby okien. Możemy wówczas korzystając z jednego okna, wyczyścić okno sąsiadujące z nim. Poza zaletami praktycznymi, takie rozwiązanie dostarcza do pomieszczenia większą ilość naturalnego światła.

ul. Kalwaryjska 33, Kraków

802 545 254

kontakt@czan.org.pl