Ochrona okien dachowych

Ochrona okien dachowych

Producenci okien dachowych ogromną wagę przykładają do ich trwałości. Znajduje to wyraz w jakości materiałów użytych do budowy profilu oraz pakietów szybowych. Użytkownicy okien powinni natomiast zadbać o regularną pielęgnację i konserwację. Z pewnością wpływa to korzystnie na ich trwałość. Jakie są sposoby na utrzymanie okien dachowych w dobrej kondycji przez lata? Przedstawiamy kilka z nich:

Regularne czyszczenie
Regularne mycie okien to podstawa. Wystarczy wilgotna szmatka, aby usunąć mniejsze zabrudzenia. Środki chemiczne wcale nie są konieczne. Jeżeli zabrudzenia wymagają użycia detergentów, wybierajmy te delikatniejsze. Po przetarciu okna, należy je starannie wytrzeć do sucha. Pamiętajmy o tym, że ścieraniu kurzu na sucho może powodować zarysowania szyb.

Unikanie wilgoci
Ta zasada dotyczy przede wszystkim okien w pomieszczeniach narażonych na szkodliwe działanie wilgoci takich, jak kuchnie i łazienki. Warto pozbywać się nadmiaru pary uchylając okna albo korzystając z nawiewników. Trwałe zawilgocenia to prosta droga do uszkodzenia okien i odkształceń w ich strukturze.

Likwidowanie uszkodzeń
Nawet niewielkie rysy na profilach okiennych mogą prowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Dlatego należy je likwidować, kiedy tylko się pojawią. Jeżeli profil wykonany jest z tworzywa sztucznego, trzeba przetrzeć uszkodzone miejsce drobnym papierem ściernym i wygładzić polerką. Rysy wypełnia się następnie specjalnymi preparatami. W przypadku ram drewnianych również należy usunąć rysy papierem ściernym i zastosować preparat do ochrony drewna.

Konserwacja ram
Okna posiadające profile wykonane z PCV nie wymagają działań konserwacyjnych. Jedynie metalowe okucia należy co rok staranie wyczyścić i naoliwić. Okna drewniane są bardziej wymagające. Trzeba je impregnować specjalnym środkiem około trzech razy w ciągu roku. Dzięki takim zabiegom są bardziej odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

Pielęgnacja uszczelek okiennych
Od kondycji uszczelek zależy w znacznej mierze szczelność okien. Dlatego warto utrzymywać je w czystości i od razu usuwać wszelkie zanieczyszczenia. Gdy zauważymy, że uszczelki stały się twarde i utraciły swoją elastyczność, należy je po prostu w całości wymienić. To samo dotyczy sytuacji, w której pojawiają się na nich mniejsze lub większe uszkodzenia.
Pamiętając o tych kilku podstawowych zasadach, jesteśmy w stanie zachować okna w dobrym stanie przez wiele lat. Nie wspominając o tym, że zadbane i czyste okna dachowe mogą być prawdziwą ozdobą połaci dachowej.

ul. Kalwaryjska 33, Kraków

802 545 254

kontakt@czan.org.pl