Czym zasłonić okno dachowe?

Czym zasłonić okno dachowe?

Poddasza mają swój niewątpliwy urok i klimat. Wszystko za sprawą obniżonych sufitów, które sprawiają, że wnętrza są o wiele bardziej przytulne. Okna dachowe, przez które wpada naturalne światło słoneczne potęgują jeszcze ten efekt. W jaki sposób można je przysłonić, jeżeli chcemy ograniczyć ilość światła wpadającego do wnętrza? Zadanie nie jest proste. Na poddaszu mamy przecież do czynienia z widoczną konstrukcją dachu, skosami i nietypowymi ustawieniami mebli. Zwykłe firanki czy zasłony nie zdają w tym przypadku egzaminu. Podpowiadamy kilka funkcjonalnych rozwiązań przydatnych w aranżacji poddasza.

Tradycyjne rolety
Trudno nie wspomnieć o tej opcji, gdyż jest ona najpopularniejsza. Rolety są nie tylko stosunkowo tanie, ale i łatwe w montażu. Poza tym, bardzo dobrze spełniają swoje zadanie, czyli nie przepuszczają promieni słonecznych do wnętrza. Biorąc pod uwagę ogromny wybór rolet, każdy może dobrać kolor rolet idealnie pasujący do danego pomieszczenia. Wybierając rolety o intensywnych kolorach trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pomieszczenie zostanie skąpane w świetle o danym kolorze. Bardziej neutralne i bezpieczniejsze pod względem aranżacyjnym są rolety w neutralnych barwach np. szarościach czy beżach.

Rolety zewnętrzne
Ich montaż jest z pewnością dużo większym wyzwaniem. Niestety również ceny rolet zewnętrznych odstraszają wielu kupujących. Tymczasem to rozwiązanie ma szereg zalet. Po pierwsze jest w stanie zagwarantować nam całkowite zaciemnienie wnętrza. Po drugie rolety zewnętrzne doskonale chronią nas przed hałasem związanym z opadami deszczu. W przypadku okien dachowych przyjemny szum deszczu zmienia się czasem w uciążliwe dudnienie kropel o szybę. Po trzecie rolety zewnętrze wpływają na izolacyjność okna. W zimie na poddaszu może być, więc cieplej, natomiast latem panuje tu przyjemny chłód.A może jednak zasłony?
Tradycyjne zasłony powieszone w oknach dachowych? Tak, to możliwe! Co więcej, to rozwiązanie daje ogromne pole do popisu wszystkim, którzy chcą stworzyć ciekawą i nietuzinkową aranżację poddasza. Zasłony mają jedną, podstawową zaletę. Możemy je z łatwością wymienić, kiedy nam się znudzą albo wymyślimy nowy wystrój wnętrza. Trzeba, oczywiście, przemyśleć sposób ich montażu. Dobrym pomysłem jest zawieszenie zasłon na tradycyjnym karniszu i podpięcie ich na haczykach znajdujących się pod oknem. Istnieje również możliwość zamontowania dwóch karniszy, nad i pod oknem. Zasłony muszą wówczas posiadać dwa tunele. Gdy nie mamy miejsca na podpięcie zasłon, to najlepsze wyjście.

ul. Kalwaryjska 33, Kraków

802 545 254

kontakt@czan.org.pl