Na co zwrócić uwagę wybierając schody strychowe?

Na co zwrócić uwagę wybierając schody strychowe?

Zadanie schodów strychowych jest jasno zdefiniowane. Mają one w bezpieczny i komfortowy sposób doprowadzić domowników na ostatnie piętro budynku. W przypadku poddaszy użytkowych wybór jest oczywisty. Schody stacjonarne są zdecydowanie bardziej komfortowe. Natomiast na poddasza nieużytkowe mogą prowadzić schody strychowe składane. Takie rozwiązanie w zupełności wystarczy. Jego największą zaletą jest fakt, że pozwala zaoszczędzić przestrzeń na niższym piętrze. Zwykłe schody stacjonarne wymagają sporej ilości wolnego miejsca. Producenci oferują obecnie bardzo szeroki wybór schodów strychowych. Czym powinniśmy się kierować podejmując tę decyzję?

Dopuszczalne obciążenie
Dopuszczalne obciążenie to jedna z podstawowych kwestii przy wyborze schodów strychowych. Parametr ten podawany jest z reguły na opakowaniu schodów. Jeżeli nie znajdziemy takiej informacji, możemy o nią zapytać sprzedawcy. Co ciekawe, oznaczenia dotyczące obciążenia podawane są zarówno w odniesieniu do całych schodów, jak i pojedynczego stopnia. Wartość maksymalna powinna być większa, niż waga najcięższej osoby, która będzie korzystała ze schodów. W przypadku schodów drewnianych, obciążenie pojedynczego stopnia wynosi zazwyczaj około 150 kg. Przy schodach metalowych ta wartość rośnie nawet do 200 kg. Jeżeli chodzi o całkowite obciążenie schodów strychowych, to przedział jest dosyć szeroki i wynosi od 250 do 500 kg. Całkowite obciążenie schodów musimy brać pod uwagę zwłaszcza wtedy, gdy planujemy wnosić na strych ciężkie przedmioty. Sprawdzą się wówczas bardziej masywne metalowe schody. Są one o wiele bardziej wytrzymałe, niż schody drewniane.

Specyfika klapy
Funkcja klapy jest niezwykle ważna. Ma ona, bowiem uszczelnić otwór stropie. Dosyć istotny jest wygląd klapy. Pamiętajmy o tym, że będzie ona bardzo widocznym elementem. Warto, zatem zadbać o jej odpowiedni design. Jednak równie ważna jest jej termoizolacja. Wysoki stopień termoizolacji pozwoli chronić pomieszczenie przed utratą energii cieplnej. W przypadku nieogrzewanego poddasza czy strychu warto wybierać droższe klapy, które zapewnią dostateczną izolację termiczną. Zimno przenikające przez klapę może wpływać na temperaturę danego pomieszczenia.

Jakość wykonania
Wielu producentów posiada dziś w swojej ofercie schody strychowe. Do najbardziej popularnych należą Fakro, Kronmat oraz OptiStep. Wybierając schody strychowe zapoznajmy się z propozycjami sprawdzonych i solidnych firm. Kupując ich produkty mamy gwarancję wysokiej jakości. Przekłada się ona bezpośrednio na większą wytrzymałość i dłuższą żywotność schodów. Jednak najważniejsze jest w tym przypadku bezpieczeństwo użytkowania.

ul. Kalwaryjska 33, Kraków

802 545 254

kontakt@czan.org.pl