Ważna rola kołnierzy uszczelniających

Ważna rola kołnierzy uszczelniających

Jeżeli planujemy montaż okien w połaci dachowej, powinniśmy się przygotować również na zakup specjalnych kołnierzy uszczelniających. Bez nich niemożliwe jest prawidłowe założenie okien. Wybierając kołnierze uszczelniające powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim producenta okien. Kołnierze i okna danego producenta są zazwyczaj kompatybilne. Bardzo ważną kwestią jest także rozmiar okna.

Funkcja kołnierzy uszczelniających
Kołnierze uszczelniające posiadają jedną, zasadniczą funkcję. Umożliwiają precyzyjne i trwałe zespolenie okna oraz pokrycia dachowego. Zapewniają również szczelność. Dzięki nim wilgoć z zewnątrz nie przedostaje się do środka przez szczeliny między oknem, a pokryciem. Kołnierz odprowadza zarówno wodę deszczową, jak i śnieg poza okno. Bardzo dobrze chroni również przed wiatrem i zimnem. Niektóre z okien dachowych montowane są w tzw. zespoleniu. Znajdują wówczas zastosowanie kołnierze do zespoleń. O jakie połączenie okien chodzi? Takie, w którym dwa lub więcej okien montowanych jest obok siebie, a dzieli je jedynie krokiew.

Kołnierze pełnią również rolę estetyczną. Dzięki nim obróbka okna dachowego nie rzuca się zbytnio w oczy. Niemożliwe jest całkowite ukrycie kołnierza. Producenci robią, więc wszystko, aby wygląd i staranne wykonanie stanowiło jego podstawowy atut. Każdy detal kołnierza jest dopracowany, profile delikatnie zaokrąglone, a kolor spójny z naturalnym odcieniem okna. Idealnie dobrany kołnierz stanowi, więc wraz z oknem harmonijną całość, która potrafi doskonale wkomponować się w pokrycie dachowe.
Warto wspomnieć, że kołnierze dobrze spełniają swoje zadania tylko wówczas, gdy dokładnie przylegają do pokrycia dachowego. Dlatego ich wybór powinien zostać poprzedzony starannym rozważeniem wszystkich parametrów. W przypadku trudności w doborze właściwych kołnierzy, zawsze warto poprosić o pomoc specjalistę np. pracownika sklepu z oknami dachowymi.

Rodzaje kołnierzy dachowych
Kołnierze dachowe, podobnie jak oblachowanie okienne, produkowane są głównie z blachy aluminiowej. Oczywiście, można zamówić oblachowanie z miedzi czy tytanu-cynku patynowanego, ale zawsze warto brać pod uwagę oblachowanie okien dachowych tak, aby elementy kołnierza i okna współgrały ze sobą.

Przy produkcji kołnierzy dachowych uwzględnia się rodzaj pokrycia dachowego, w którym będą one używane. Wśród kołnierzy firmy Fakro wyróżnia się na przykład kołnierze projektowane pod pokrycia takiego, jak dachówka lub blacha wysokoprofilowana, papa, gonty bitumiczne oraz łupki, dachówka płaska, dachówka falista lub blacha profilowana.

ul. Kalwaryjska 33, Kraków

802 545 254

kontakt@czan.org.pl